Göz iltihabına karşı kişisel hijyen

RİZE(CİHAN)- Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, ilde son günlerde artış gösteren göz iltihabı hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu. Tepe, durum endişe edilecek boyutta olmasa da önlem olarak kişisel hijyene dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.
Tepe, yaptığı yazılı açıklamada, ilde son günlerde konjonktivite (kırmızı göz hastalığı veya göz iltihabı) vaka sayılarında artış saptandığını belirtti.
Hastalığın gözde kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı hissi şeklinde belirtiler gösterdiğini ifade eden Tepe, daha önce İstanbul’da meydana gelen göz iltihabı salgınında etken mikroorganizmanın virüs olduğunun saptandığını kaydetti. Rize’deki vakaların da aynı etken virüs olabileceğinden şüphe edildiğini anlatan Tepe, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ”Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz şikâyetlerle sağlık kuruluşumuza başvuran hastalardan alınan örnekler Sağlık Bakanlığı’na gönderilmiştir. Şu an için durum endişe edilecek boyutta olmasa da önlem olarak kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Ellerin sık sık sabunla yıkanması, havluların kişilere özel olması ya da kâğıt havlu kullanılması gerekmektedir. Hastalık belirtisi gösteren çocuk veya yetişkinlerin derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Bulaşıcı olduğundan bu tür hastalığı olan çocuklar, doktorun onayı olmadan okula gönderilmemelidir.”

Daha fazla bilgi için burayı araştırın..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: