Kış geldi sinüzite dikkat!

Havaların soğumasıyla birlikte sinüzit vakaları da artıyor. Tedavisi kolay olan hastalık, ihmal edilirse ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Havalar serinlemesiyle birlikte, soğuk algınlığına bağlı sinüzit hastalığında artış görüldü. Özellikle çocukları tehdit eden bu hastalığa karşı uzmanlar uyarıyor.

Tedavisi oldukça kolay olan bu rahatsızlık ihmal edildiğinde ise ölümle sonuçlanan ciddi hastalıklara sebep olabiliyor.

Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklara “sinüs“, bu boşlukların iltihaplanmasına ise “sinüzit” deniyor.

Uzmanlar hastalığın belirtilerini burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, olarak sıralıyor. Yemek yerken burun tıkanıklığı nedeniyle çocuklar çiğnemede zorlanıyorsa, sinüzit olma ihtimali göz önünde bulundurularak ailelerin hekime başvurması gerekiyor.

Tedavisi
Sinüzit antibiyotik ya da küçük cerrahi müdahalelerle tedavi edilebiliyor. Ancak çocuklarda kemik ve kıkırdak dokuları henüz gelişmediği için tedavi edilmediğinde yayılarak ciddi hastalıklara sebep olabiliyor.

Çocuklarda sinüzitin tetiklenmemesi için ise yanlarında sigara içilmemesi, uygun sıcaklık ve nem ortamının sağlanması, düzenli beslenme ve uyku büyük önem taşıyor.

TRT

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: