Sırt Ağrısına İyi Gelen Bitkiler – Söğüt Kabuğu


Geleneksel kullanımına dair uzun tarihsel bilgi olmasına rağmen, Söğüt kabuğunun ağrı kesici Sırt Ağrısına İyi Gelen Bitkilerolarak kullanımı ve tavsiye edilen kullanım dozları hakkında araştırmaya dayalı bilgi çok azdır. Doz konusunu açıklığa kavuşturmak için, bir Alman araştırmacı grubu, iki farklı dozda söğüt kabuğu ekstresinin sırt ağrısı için etkinlik ve güvenilirlik derecesini karşılaştırmak üzere 4 haftalık klinik denemeler düzenlemişlerdir. Sonuçlar her iki yüksek ve düşük dozdaki söğüt kabuğu ekstresinin belirgin olarak plasebodan (boş ilaç = içine etkili madde konmadan ve hastaya haber verilmeden deneyde kullanılan ilaç ) daha fazla ağrı kesici etkilili olduğunu fakat yüksek dozda olanın düşük dozdan ve plasebodan daha etkili olduğunu göstermiştir.

Plasebo-kontrollü çalışma 210 kronik alt sırt ağrısı çeken ve ağrıları daha da kötüleşen hasta üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara rastgele düşük dozda (120 mg/gün) veya yüksek dozda (240 mg/gün) söğüt kabuğu ekstresi veya plasebo almaları söylendi. Hastaların ihtiyaçları olduğunda deney tedavisini arttırmalarına (400 mg günlük doza kadar tramadol(ağrı kesici bir ilaç ), bir reçetelik ağrı kesici alınabilecek şekilde) izin verildi. Hastaların %91 i denemeyi tamamlamış. Başlıca netice; ” tramadol kullanmadan son tedavi haftasının en az beş günü ağrı çekmeyen hastaların oranı ” olarak tanımlanan ağrı kesilmesiydi. Sekonder ölçümler çalışmada ve iyileşen semptomlar sırasında tramadol kullanma ihtiyacı duyan hastaların oranlarıydı.
Sonuçlara göre, yüksek dozda söğüt kabuğu alan gruptaki katılımcılar % 39, düşük doz alan grup % 21, plasebo alan grup ise sadece % 6 oranında son tedavi haftasında ağrısı yoktu. Yüksek dozda söğüt kabuğu ekstresi alanlarda ağrı kesici etki ilk haftada görülmüş, çalışma boyunca en fazla tramadol ihtiyacı plasebo grubunda duyulmuştur. Bir hastada yan etki olarak şişkin gözler ve kaşıntı şeklinde alerjik reaksiyon görülmüştür.

Çalışmada kullanılan söğüt kabuğu preparatı 0.153 mg Şalisin taşıyan bir kuru ekstredir. Araştırmacılara göre bu deneyin sonuçları önceki kayıtları destekler nitelikte olup “standart olarak 240 mg Şalisin taşıyan ” söğüt kabuğu ekstresi etkili bir ağrı kesicidir.

Bu yazıda okuduklarınızı doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: